Archiwum 13 grudnia 2017


gru 13 2017 Marakasy w kulturze
Komentarze: 0

Niewielkie grzechotki na uchwytach to instrumenty, które zna chyba każdy. Mowa tu o marakasach. Doskonale nadają się do wykorzystywania jako dodatki, swoiste "przeszkadzajki" w różnych gatunkach muzycznych. Świetnie sprawdzają się też na lekcjach rytmiki dla najmłodszych czy też seansach muzykoterapii. I choć są bardzo popularnym i znanym instrumentem, nie każdy wie, skąd w ogóle pochodzą i jaką drogę pokonały, zanim dotarły do Europy i zostały tu spopularyzowane. 

 

Marakasy i indiańskie rytmy


Instrument ten swoje korzenie ma wśród plemion Ameryki Łacińskiej. W kulturze ludowej pojawia się w takich krajach jak Gwatemala, Kolumbia czy Puerto Rico. Używano ich głównie podczas różnego rodzaju obrzędów religijnych. Jako ciekawostkę warto dodać, że w wielu plemionach jedynie kobiety miały przywilej gry na marakasach. Z kultury ludowej instrument ten bardzo szybko przeniknął do popularnej muzyki latynoskiej. 

Droga do Europy


Muzyka latynoska niejednokrotnie bywała inspiracją dla innych stylów muzycznych. Na początku poprzedniego wieku wielu jazzmanów zafascynowało się gorącymi rytmami pochodzącymi z krajów latynoskich i postanowili wykorzystywać różnego rodzaju instrumenty, w tym i marakasy, w swoich kompozycjach. Zaś w latach trzydziestych XX wieku wraz z jazzem, jak i muzyką kubańską oraz latynoskimi tańcami marakasy dotarły do Europy i podbiły serca wielu muzyków. Dziś instrument ten jest powszechnie używany.

drumandbase : :